icon Produkt úspěšně přidán
košík
MENU
Nakupte po telefonu, jsme on-line
+420 776 183 616 (Po-Pá 8:00 - 15:30)
info@koralek-obchod.cz
Článek

Dobarvené a umělé minerály. Ano nebo ne?

17. 8. 2020

Občas se nás ptáte, jaký máme názor na umělé a dobarvované kameny nebo proč je máme v nabídce.

Předně je potřeba zmínit, že nejde o žádnou novinku. Kameny se už ve starém Římě brousily a leštily s cílem zvýraznit jejich barvu a kresbu. S nástupem moderního průmyslu došlo i na další možnosti úprav - tepelné úpravy, dobarvování a další.

Většinou si výrobci vystačí právě se správným broušením a leštěním kamene. Další často využívané úpravy jsou ozáření či tepelná úprava. Vyšší teplota pomáhá některé odstíny lépe vykreslit nebo i změní barvu celého kamene.

Najdete ale i kameny zcela umělé. Téměř všechny druhy minerálů mají své syntetické náhražky. Vyrábí se nejčastěji ze skla a jsou to tedy klasické skleněné korálky, ale barvou imitující některý z minerálů.

Vyrábí se i syntetické minerály s jádrem z běžné horniny či různých kamenných drtí, kterým výrobce pouze obarví povrch. Oba typy umělých minerálů nemají s drahými kameny kromě barvy vůbec nic společného.

U umělých kamenů neočekávejte ani žádné léčivé ani ezoterické vlastnosti. Za minerál se jen vydávají.

Lepší umělý než žádný?

Ptáte se proč se místo pravých kamenů vyrábí umělé náhražky? Odpověď je jednoduchá – cena a dostupnost. Spousta druhů minerálů je ve své přírodní variantě poměrně drahá a ne každý si je může dovolit. Protože jsou ale minerály krásné a chtějí z nich mít šperky všichni, je na trhu poptávka i po umělých nebo upravovaných kamenech.

S tím je spojený i druhý důvod. Kamenů je málo. Některé minerály jsou vzácné a na světě mají omezené zásoby. Takové kameny jsou nejen drahé, ale nemusí být k dostání vůbec. A tady zase platí, že je lepší hezká a kvalitně vyrobená náhražka než nic. Třeba zásoby přírodního citrínu by nepokryly celosvětovou poptávku a tak se část citrínů vyrábí tepelnou úpravou ametystu.

Většina minerálů má běžné a vzácné barevné varianty. Častým důvodem dobarvování kamenů je právě snaha poskytnout větší nabídku vzácné barvy minerálu.

Často přebarvované bývá třeba Tygří oko. To si lidé zamilovali pro výraznou kresbu, kterou si chtějí užít i na kamenech jiné barvy než je přirozená hnědozlatá. Proto se běžně setkáte i s tygřími oky v zelené, modré, červené nebo fialové barvě. Stále jde o tygří oko, ale dobarvené do jiného odstínu.

Čím barevnější, tím lepší

Lidé chtějí, aby jejich šperk byl dokonalý. Aby tykrys byl výrazně tyrkysový, růženín hezky růžový, křišťál čirý a průhledný. Vytěžený kámen ale často není zdaleka tak hezký jako ten ve špercích. I po broušení a leštění je většina přírodních kamenů spíše matnější a s méně výraznou barvou. Výstavních kousků je vždy menšina.

Kameny se tak dobarvují i proto, aby byly atraktivnější. Zašedlý, málo tyrkysový tyrkys je těžší prodat, takže je výhodné do kamene trošku té modrozelené barvy přidat. Podobné je to třeba u jadeitu. U toho je nejoblíbenější jeho zelená varianta, takže jsou méně výrazné jadeity lehce dobarveny, aby byly pro nakupující atraktivnější.

Na dobarvovaných nebo umělých kamenech nevidíme nic špatného. Bez úprav by některé kameny byly tak drahé, že by si je běžný člověk nemohl koupit a jiné barevné varianty by ani neexistovaly.

Má to však podmínku. Prodejce musí se zákazníkem hrát férově. Umělá náhražka musí být jasně označená, aby ji nikdo nemohl za přírodní kámen zaměnit. U dobarvovaných kamenů je to složitější, ale třeba u růžového tygřího oka asi každého napadne, že je kámen dobarvený.

V našem obchodě označujeme jak přírodní minerální korálky, tak umělé kameny. U některých přírodních máme i informace o zemi původu. Abyste věděli, co si kupujete.

Mohlo by vás zajímat

Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
Článek
Bižuterní nářadí pro dechberoucí šperky
5. 10. 2023
icon čtení na 3 minuty

Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.

Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
Článek
Konopí či nylon aneb Není nit jako nit
13. 9. 2023
icon čtení na 10 minut

Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!