Komponenty pro výrobu náušnic. Plusy a mínusy afroháčků a puzetek
Náušnice jsou spolu s náramky evergreenem tvorby z korálků. Stejně jako některé ženy střídají každý den trička, mají jiné doma desítky náušnic, které střídají po dni nebo prostě podle nálady. Navíc ten pocit, že nosíte šperky vlastní výroby je nenahraditelný. Vždy když vám náušnice někdo pochválí, zahřeje to u srdce hned dvojnásobně.
Návodů na krásné korálkové náušnice jsou na internetu stovky. Asi tak nemá smysl dělit náušnice dle vzhledu nebo materiálu. Použít můžete korálky, dřevo, kameny, textil, inspirace je nevyčerpatelná. Jasnější je to se zapínáním a využitím komponentů.
Výběr komponentů závisí na tom, jak chce šperk připevnit, ale i na tom, zda jde o náušnici do propíchnutého nebo nepropíchnutého ucha. Pro propíchnuté uši nejčastěji využijete afroháček, puzetky nebo různé druhy kroužků. Ne každý ale chce nebo může mít propíchnuté uši. Někomu díry hnisají a srůstají a tradiční náušnice pro takové lidi nejsou ozdobou, ale zdravotním rizikem. Ani ti nemusí zoufat. Stačí využít nabídku magnetických náušnic nebo různých klipsů, které na uchu drží i bez dírky. Na ně se pak zavěšují šperky stejným způsobem jako na afroháčky nebo puzety.
Afroháčky nebo puzety?
Z náušnicových komponentů jsou nejpoužívanější afroháčky. Jde o háček s kroužkem na konci, kam jednoduše zavěsíte už hotovou náušnici. Afroháček protáhnete dírkou v uchu a máte hotovo. Jsou dostupné v různých velikostech a tloušťkách. Občas jsou samy „ozdobené“ ploškou nebo jiným zdobným detailem.
Většina afroháčků je „otevřená“, tedy, že je protáhnete uchem a jednotlivé strany k sobě nespojujete. U této varianty se může stát, že se náušnice vyvlékne (i když to u afroháčků není příliš časté). Proto se vyrábí i varianty, kdy je lze zavřít o protiháček nebo pomocí perka se žlábkem. Taková náušnice je uzavřená a když se spoj neotevře, nemůže se z ucha vyvléci.
Velmi používané jsou i puzety. Někdy už sama ozdobná puzeta slouží jako náušnice. Například když má v přední části umístěný kámen. Některé puzety mají v přední části plošku, kam můžete kameny i nalepovat. Skvěle se na to hodí například kamínky Swarovski.
U puzet v korálkování dominují modely s háčkem, na který opět navěsíte vytvořený šperk.
Výhodou u puzet je jejich subtilnost. Narozdíl od afroháčku tento komponent z ucha téměř nevyčnívá – pouze malá jehlička s drobným zapínacím mechanismem. Pro někoho je tak jejich nošení příjemnější.
Nevýhodami jsou nebezpečí uvolnění a ztráty náušnice a také možnost alergické reakce, protože hlava náušnice těsně přiléhá ke kůži.
Pozor na váhu náušnice
U náušnic je dobré dávat si pozor na velikost a váhu šperku. Uši jsou poměrně jemné a pokud vyrobíte příliš těžké náušnice, tak po pár hodinách poznáte, že vás tahají. Původní nadšení z krásných náušnic vám postupně zhořkne. Velké náušnice s kameny jsou vhodné spíše pro jednorázové slavnostní akce. Pokud si chcete vyrobit náušnice pro každodenní nošení, jejich velikost a váhu si hodně promyslete.
Kdo chce lehké a drobné náušnice na běžný den, doporučujeme puzetové náušnice s kamínkem. Afroháček je naopak vhidnější pro zavěšení větších a propracovanějších slavnostních šperků.
Mohlo by vás zajímat
Každý umělec i řemeslník potřebuje správné vybavení! Bez něj ani obrovská porce píle a kreativity k dechberoucím výsledkům nevede. Poradíme nezbytný základ, se kterým vám šperky půjdou od ruky.
Scénu s roztrženou šňůrou perel viděl ve filmu asi každý. Do komedie fajn, ale pro tvůrce šperků máme tipy na návleky, které něco vydrží!